Protezy ruchome: czemu spadają oraz czy wskazane jest je przyklejać?

Ruchome protezy dzielimy na protezy częściowe i całkowite. Protezy całkowite stosowane są w przypadku, jeżeli w jamie ustnej nie ma żadnych zębów własnych pacjenta ani też implantów, natomiast częściowe, gdy implanty są obecne.


Z jakiego powodu protezy zsuwają się? Wszelki z tych typów protez wykorzystuje nieco inne mechanizmy umożliwiające im utrzymywać się w ustach.


Doktorzy
Oprawcowane przez: Ed Uthman
Źródło: http://www.flickr.com


Najlepsze utrzymanie mają nieosiadające protezy, ponieważ całe obciążenie przenoszone jest na ząbki. Ażeby to uzyskać, w protezie, w ogromnej części komponującej się z metalu, wykorzystywane są klamry oraz podparcia - (Centrum-Demed). Podparcia przeciwdziałają siłom wciskającym, co znaczy, iż w trakcie gryzienia pokarmu proteza nie jest dociskana nazbyt mocno do dziąsła. Gorsze utrzymanie na dziąsłach gwarantują częściowe osiadające akrylowe protezy. Jednakowo jak protezy nieosiadające wyekwipowane są one w klamry, jednak nie posiadają podparć. Oprócz tego konstrukcja klamer jest zupełnie inna. W protezach szkieletowych klamry są kształtowane z wosku na modelu ząbków Pacjenta, zaś w następnej kolejności formowane celem zapewnienia doskonałego dopasowania. Ostatni typ protez to protezy pełne osiadające. Mechanizm utrzymania tychże protez jest w wyższym stopniu skomplikowany. Przez wzgląd na brak zębów nie można w podobnych protezach zastosować klamer, stąd z założenia ich umocowanie jest słabsze, jako że nie będzie wykorzystywana siła tarcia.


Za utrzymanie przede wszystkim odpowiada przyssanie protezy. Takową protezę możemy porównać do zabawki, jaka ma przyssawkę i jaką przykleja się do szyby.


Przyssawkę trzeba najpierw zmoczyć, a potem mocno przycisnąć do wybranej nawierzchni. Jednakowo jest w wypadku utrzymania protez pełnych. Im większa proteza, tym silniej się trzyma podłoża. O ile poszukujesz protetyka, wpisz w przeglądarkę protetyk Warszawa Wola - (Centrum-Demed).


Polecamy też

Butla tlenowa umożliwia oddychanie

aparat tlenowy
Oprawcowane przez: South Yorkshire Fire & Rescue
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas nurkowania butla tlenowa to podstawa. Gdy zamierzamy nurkować, to powinniśmy się upewnić, że nasz sprzęt pracuje idealnie i korzystając z niego jesteśmy naprawdę bezpieczni.
2017-09-18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.