Co to jest apteka, jakie można w niej zakupić leki i kto ją może otworzyć?

Jak to napisał popularny rodzimy wieszcz Jan Kochanowski, o znaczeniu człowieczego zdrowia taki tylko się dowie, kto to zdrowie utraci. A gdzie udajemy się, kiedy to kiedyś się stanie? W każdym chyba miasteczku mieści się co najmniej 1 specjalny market, w którym moglibyśmy zakupić różne leki.


Niektóre z nich są przystępne wyłącznie na tak zwaną receptę wydawaną przez lekarza w przychodni lub w szpitalu.


Turbo szczotka
Oprawcowane przez: Hoover
Źródło: Hoover


Polecamy też

Polskie przychodnie, i polscy doktorzy usytuowani na ziemiach samej stolicy Irlandii - Dublina

mowa
Oprawcowane przez: Alan Light
Źródło: http://www.flickr.com
Irlandia to państwo dość małe, lecz jak się okazuje obfitujące w wiele narodowości, w tym także polskiej. Na terenie samej stolicy Irlandii - Dublinie, wynajdziemy całkiem dużą ilość polaków - tak dużo, że powstały w owym mieście między innymi przeróżne przychodnie, kliniki, czy też gabinety lekarskie - wszystko czego dusza zapragnie, no i te wszystkie miejsca zakładamy My - Polacy, dla egzystujących tam innych przedstawicieli naszej własnej narodowości.


Jest to wyznacznikiem powagi sprawy, lecz też sposobem na obniżenie ceny niektórych lekarstw. Czasami albowiem zdarza się, że identyczny lek może zostać oferowany w takowym miejscu jak apteka (pełna analiza) bez recepty, jednak jeżeli ją posiadamy, to nabytek takiego leku jest do pewnego stopnia finansowany poprzez NFZ. Dotyczy to przykładowo co poniektórych środków farmaceutycznych. A kto mógłby sprzedawać w aptece? Okazuje się, że tylko specjaliści w gałęzi farmakologii, ponieważ powinny oni rozumować się nie wyłącznie na różnych aktualnych lekach, lecz także na chemii czy biologii. Jak twierdzi formuła stworzona jeszcze przez Hipokratesa: po pierwsze nie szkodzić. Tyczy się ona wszakże nie tylko doktorów, ale oraz akurat aptekarzy.


Nie tak dawno wstecz w naszym kraju nastąpiła nowelizacja prawa w materii uprawnień, jakie musi mieć właściciel sklepu z lekami. Mówi ona o tym, iż sklep z lekami może uruchomić tylko osoba mająca właściwe wykształcenie farmaceutyczne. Ponadto tego typu osoba musi mieć aktualne prawo do wykonywania takiego fachu i nie może posiadać ona w Sieci aptek.


Należałoby także dodać, iż w takowym miejscu jak apteka (serwis internetowy) oferowane są nie wyłącznie pastylki, zatem lekarstwa posiadające tak zwaną substancję czynną, lecz także takie środki jak bandaże, syropy czy też dodatki diety.
2018-09-05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.