Domowe sposoby na katar

przez | 7 marca 2022
Zaczyna się się od zaczerwienionych oczu oraz częstego kichania. Niedługo potem irytuje nas płynna wydzielina z nosa. Katar. Niemiła przypadłość, jaka pojawia się o każdej porze roku.

wejdź po więcej

Autor: Gustavo Carbonaro
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo, że jedzenie to ostatnia rzecz marzymy, dobra dieta pozwoli szybciej pokonać chorobę. Spotykamy się z opinią, iż nieleczony katar trwa siedem dni, leczony – tydzień. Nie zawsze, ponieważ nieleczony katar może trwać znacznie dłużej, a wtedy o zapalenie zatok nietrudno. Z tej przyczyny mamy zamiar nie przyjmować antybiotyku, nie możemy ignorować problemu.

Gdy więc poczujemy specyficzne „drapanie” w nosie, częstsze kichanie – zacznijmy stosować domowe sposoby na katar. Przede wszystkim, jeżeli sytuacja nam na to pozwala – postarajmy się odłożyć na później wszystkie obowiązki

kubek z herbatą

Autor: Acacia Almeida
Źródło: http://www.flickr.com

wymagające dużego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Nasze potrawy powinny być lekkostrawne. Sięgnijmy zatem po drób oraz ryby morskie. Rozgrzeją nas smaczny rosół i herbata z imbirem. Przygotujemy ją ze świeżo startego korzenia imbiru z goździkami, łyżką miodu i cytryną. Imbir ma wspaniałe właściwości rozgrzewające, działa również przeciwzapalnie w związku z czym w okresie jesienno-zimowym obowiązkowo powinien być stosowany jako przyprawa (więcej i więcej) do potraw.

Już w okresie jesiennym nie zaszkodzi przygotować nalewkę imbirową, wyśmienitą na infekcje i lepszą odporność. Należy obrać dwie sztuki surowego imbiru, a następnie pokroić na małe plasterki lub zetrzeć na tarce o większych oczkach. Przełożyć do słoja, zalać 1/2 l wódki, zakręcić i odstawić na 14 dni. Po odsączeniu przelać do butelki i pić po łyżeczce 2-3 razy dziennie. Ukojenie dadzą nam również inhalacje. Trzeba do wypełnionej gorącą wodą miski dodać sól bocheńską i 200ml naparu, np. mięty. A jeżeli najdzie nas ochota by połączyć przyjemne z pożytecznym zdecydujmy się na aromaterapeutyczną kąpiel z dodatkiem kropli olejku np. miętowego i czterech łyżek soli kuchennej. Taka ”parówka” nie tylko ułatwi oddychanie, ale cudownie nas zrelaksuje.

Sprawdź też duży adortyment herbat na