Zawodowa rehabilitacja niemowląt – czemu jest ważka i w jaki sposób wygląda?

przez | 21 października 2021
Dziś multum dzieci rodzi się z rozmaitymi schorzeniami albo też niepełnosprawnościami ruchowymi. W takich sytuacjach bardzo często konieczna jest więc rehabilitacja niemowląt. Rehabilitacja niemowląt może odbywać się na różne sposoby i z wykorzystaniem rozmaitych metod, obecnie możemy wymienić sporo sposobów fachowej fizjoterapii, przykładowo metodę NDT Bobath.

Jeśli okaże się, iż Twoje dziecko wymaga takiej rehabilitacji – nie panikuj. Pamiętaj o tym, iż rehabilitacja może przynieść naprawdę bardzo wielkie wyniki, szczególnie jeżeli rozpocznie się ją niezwykle wcześnie. Dużo niemowląt potrzebuje takiej rehabilitacji i nadzwyczaj często przynosi ona faktycznie świetne efekty i rezultaty. Powinno się więc potraktować to jako dodatkowe ćwiczenia.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, rehabilitacja niemowląt może odbywać się na mnóstwo różnych sposobów. Metody fizjoterapii są oczywiście dobierane pod kątem niepełnosprawności ruchowych występujących u dzieci.

rehabilitacja dziecka

Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko polecaną metodą jest metoda Bobath, jaka jest użytkowana przy niesłychanie małych dzieciach. Polega na ćwiczeniach ustalonych ruchów i pozycji, jakie powinny odbywać się w określonym etapie rozwoju u dziecka. Pobudza się także, aby osobiście wykonywało rozliczne ćwiczenia. Metoda ta jest lekka i przyjemna, tak by dziecko nie czuło surowej, przykrej pracy, ale radość i zabawę. Podczas takiej rehabilitacji wykorzystuje się też rozliczne artykuły pomocnicze, takie jak na przykład materace (usługi pielęgniarskie w domu pacjenta wrocław) albo piłki, dzięki czemu ćwiczenia, fizjoterapia (zobacz również gabinet fizjoterapii milanówek) nie jest dla dziecka przykra. Często użytkuje się dodatkowo zabawki, jakie mają na celu rozweselić dziecko i wciągnąć do łącznej „zabawy”. Jednym z fragmentów takiej rehabilitacji może być na przykład ożywianie dziecka do wyciągnięcia rączki po jakiś barwny, przykuwający uwagę obiekt, kiedy pragnie je zobaczyć.

Oczywiście nim zaleci się konkretną formę rehabilitacji dziecko () musi pozostać ocenione przez rehabilitanta, jaki przetestuje jego rozwój ruchowy. Dzięki temu może ustalić które rzeczy należy naprawić, nad którymi popracować, a jakie trzeba usunąć. Po ocenie rozwoju ruchowego maluszka można więc dostosować najlepszą dla dziecka procedurę rehabilitacji, jaka doniesie najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie.