Czym jest siatkówka oka oraz na jakie choroby jest ona narażona?

przez | 11 maja 2022
Najważniejszą częścią oka jest siatkówka. To właśnie dzięki niej możemy widzieć okalający nas świat. Składa się ona z wielu milionów czopków i pręcików, czyli komórek nerwowych. To one umożliwiają odbiór bodźców świetlnych, które za pomocą nerwu wzrokowego przekazywane są do mózgu, w którym powstaje obraz.

lekarze

Autor: Javier Romero Otero
Źródło: http://www.flickr.com
Śpij dobrze i wstań wypoczęta

Autor: Tempur
Źródło: Tempur
Niestety siatkówka oka, tak jak wszystkie odmienne ludzkie organy, jest podatna na różnorodnego rodzaju dolegliwości, których objawami są nieprawidłowości obserwowanego obrazu. Zazwyczaj pojawiające się choroby siatkówki oka to między innymi AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, która jest dolegliwością małego obszaru centralnej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za dostrzeganie detali na środku pola widzenia. Inną przypadłością takiej części oka jest odwarstwienie siatkówki. Dolegliwość ta polega na oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki, czyli części, która znajduje się wprost pod siatkówką.

Miej na uwadze, że jesteśmy na stronie (https://medicus.ie/pl). Oczekujemy na Ciebie z kolejnymi wpisami, które są niezwykle interesujące. Sądzimy, że zachęcimy Cię do wejścia w podany link.

Choroba ta powoduje upośledzenie wzroku i mogłaby nawet być przyczyną wystąpienia ślepoty. Jeszcze inną chorobą, która mogłaby dotyczyć siatkówki oka jest otwór plamki. Ona również dotyczy środkowej, czyli najważniejszej części siatkówki. Polega ona na powstaniu w siatkówce ubytku.

Błona nasiatkówkowa to dolegliwość, która polega na wytworzeniu błony, która pojawia się w centralnej części siatkówki. Taka dolegliwość mogłaby wywoływać wykrzywienie obrazu albo stopniowe pogorszenie się widzenia. Do kolejnych dolegliwości siatkówki oka należy ponadto zaliczyć retinopatię cukrzycową i retinopatię nadciśnieniową. Obie wiążą się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz są spowodowane stosownie kłopotami z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Negatywne zmiany w widzeniu rozwijają się wraz z postępem określonych przypadłości. Retinopatia cukrzycowa jest bardzo często spotykaną chorobą gałek ocznych. Zmiany te można by wykryć jedynie za pomocą badania okulistycznego.