AFTY – przyczyny, przejawy oraz leczenie aft w jamie ustnej

przez | 24 maja 2022
Afty w jamie ustnej są cyklicznie spotykaną przypadłością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są rozliczne, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, przez wyżynające się ósemki, po choroby migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty najczęściej znikają samodzielnie, jednak w wybranych przypadkach przydatna jest konsultacja lekarska.

zdrowie

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to nieduże i bardzo ciężkie owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, pokryte białym i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty mogą pojawiać się indywidualnie bądź w grupach na podniebieniu miękkim i języku. Jednakże z reguły kształtują się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej połączenie wewnętrznej strony policzków z dziąsłami. Afty uzyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, jakkolwiek zazwyczaj nie są większe niż 5 mm.

Ogromną rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają elementy genetyczne tudzież predyspozycje rodzinne.

Zrobisz krok do przodu, jeżeli obejrzysz, co ma rzetelna oferta (https://titaniumdental.pl/implanty/). Sprawdź, że faktycznie informacje tam umieszczone są istotne.

Kiedy w rodzinie spostrzeżono przypadki aftozy nawrotowej, to zagrożenie pojawienia się aft u niemowląt wynosi 90%. W początkowej fazie poziomu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się niewielkie okrągłe owrzodzenia, jakie po 1-2 dniach pokrywają się białym kożuchem.

leki

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji aft drobnych objawem towarzyszącym zdoła być powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. W większości przypadków afty znikają autonomicznie w ciągu 1-4 tygodni. Nieraz potrzebne są badania, jakie pomogą odróżnić je od zmian, jakie pojawiają się w przebiegu opryszczki, a również wtórnego zakażenia bakteryjnego (jeśli istnieje tego rodzaju podejrzenie).

Kiedy mimo rygorystycznego przestrzegania reguł higieny jamy ustnej afty nie nikną, należy skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz(polecamy endokrynolog ostrołęka) może zarządzić stosowanie środków koagulacyjnych, przeciwbólowych i także płukanek. Skutecznym i cieszącym się dobrą opinią specyfikiem jest dezaftan med – All Ecco. Cięższe postaci aft potrzebują leczenia antybiotykami lub sterydami. Aby wyeliminować choroby ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, trzeba wybrać się do doktora pierwszego kontaktu, który zleci pożądane badania.