W jaki sposób prawidłowo radzić sobie z menopauzą?

przez | 6 lutego 2022
Menopauza to stan, w którym jajniki całkowicie wybywają się swoich czynności, tym samym nie występuje owulacja, zatrzymuje się miesiączka i nie pojawia się już możliwość zajścia w ciążę. Należy podkreślić, że menopauza nie jest tym samym co klimakterium. Występuje ona po 12 miesiącach od ustania miesiączki i jest ostatnim jego etapem. Podstawowym czynnikiem powodującym menopauzę jest wiek.

suplementy i leki

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej zachodzi ona pomiędzy 40. a 58. rokiem życia. Oczywiście zachodzi również szereg czynników, w wyniku których etap ten nadchodzi szybciej.

Odkryj inne pokrewne bardzo przydatne źródło informacji na opisywany problem – kliknij tutaj oraz poznaj więcej w serwisie osłony rtg.

Może mieć na to wpływ np. usunięcie jajników czy chemioterapia. Każda kobieta przechodzi ten etap zupełnie inaczej, objawy bywają nieodczuwalne lub nasilone. Prócz zatrzymania miesiączki pojawiają się również uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, nadmierna potliwość i wahania nastrojów. Zmienia się też jakość życia seksualnego, ponieważ pojawia się suchość pochwy, stanowiąca najczęściej duży dyskomfort. W takiej sytuacji, kobiecie może pomniejszyć się libido.

Wybuchy gorąca mogą być naprawdę problematyczne, szczególnie kiedy pojawiają się w nocy i zakłócają sen. Należy pamiętać o piżamach z lekkich tkanin, używaniu wiatraka czy cienkiej kołdry. Każda kobieta przechodzi menopauzę inaczej, w związku z czym leczenie za każdym razem trzeba konsultować z lekarzem. Ważny jest między innymi ruch. Aktywność pomoże z problemami ze snem lub ukoi wybuchy gorąca. W dodatku dobrze wpłynie na serce i kości, które są bardzo narażone, w tym czasie. Oprócz tego ruch z pewnością polepszy nastrój, co będzie bardzo pomocne przy wahaniach nastroju. Aby zmniejszyć objawy i czuć się lepiej, warto udać się do lekarza i stosować przez jakiś czas Przykładowo hormonalną terapię zastępczą. Więcej w temacie: czytaj.

Aktualnie wiele procesów można ułatwić dzięki Internetowi, tak samo jest z sprawdzanie leków. Weryfikacje w sieci pozwolą nam zaoszczędzić czas i finanse. Przede wszystkim mamy możliwość szczegółowego zapoznania się ze składami. Nie nabywamy niczego bez przemyślenia. W dodatku naprawdę możemy zaoszczędzić. Doskonale wiadomo, jak dużo czasu można spędzić w kolejkach w aptekach. Oprócz tego często znajdują się w niej osoby roznoszący wirusy. W związku z tym leki na menopauzę bez recepty warto nabywać w Internecie.

pigułki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Menopauza jest nierzadko trudnym czasem dla kobiet. Ich organizm znacząco się zmienia, tracą także możliwość zajścia w ciążę. Występuje bardzo dużo objawów, do których nie są przyzwyczajone. Nie ma nic dziwnego w tym, że może towarzyszyć temu uczucie dezorientacji. Warto jednak mieć świadomość, że menopauza nie jest zakończeniem zwykłego funkcjonowania. Przeciwnie – może stać się rozpoczęciem nowego, wspaniałego etapu. Każdy czas trzeba prawidłowo wykorzystać i w żadnym wypadku nie czuć się gorszą!