Czym jest soczewka toryczna i czym się różni od standardowego modelu? W czym pomagają, do czego służą?

przez | 17 maja 2022
Soczewka toryczna to rodzaj soczewki, która ma określony, charakterystyczny kształt. Standardowe soczewki posiadają powierzchnię sferyczną. Co to znaczy? Najlepiej wyobrazić sobie rozciętą wzdłuż piłki do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna zaś to coś, co przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek.

Pewnie te porównania są dość dziwne, natomiast tak najlepiej wytłumaczyć, czym się różni ten rodzaj soczewek od typu standardowego. Kształt soczewki torycznej powoduje, iż poziom mocy refrakcyjnej lub też mocy skupiającej soczewki różnią się w przekroju pionowym oraz poziomym soczewki. Moc refrakcyjna może powoli zmniejszać się albo wzrastać zależnie od obszaru soczewki. Soczewki toryczne świetnie są w stanie zniwelować wady mające związek z astygmatyzmem, jakie wziąć się mogą ze złej krzywizny rogówki albo soczewki oka.

soczewka

Źródło: www.optyk-trejnowski.pl

Tego typu soczewki muszą być przepisane przez doktora, która posiada umiejętność wyboru soczewek do wzroku danego człowieka, do dobrania ich do określonych oczu. Jeśli w jakimś momencie stwierdzimy, że są nam potrzebne soczewki korygujące astygmatyzm lub w sytuacji innych kwestii mających związek z oczami, to powinniśmy się skonsultować się ze specjalistą . Dobre dopasowanie jest tym bardziej ważne w przypadku soczewek torycznych, trzeba wiedzieć, iż potrzebują one określonej orientacji, muszą więc zostać na oku w odpowiedniej pozycji. W ten sposób wytwórcy takich soczewek wykorzystują określone cechy w konstrukcji, żeby zapewnić odpowiednie ich położenie na gałce ocznej.

Toryczne soczewki kontaktowe są odpowiednie też do niwelowania innego rodzaju wad wzroku, można je kupić w różnych trybach noszenia. Są jednodniowe soczewki toryczne, jak również soczewki do okresowej wymiany w różnorodnych wariantach. Tego rodzaju soczewki zrobione są z tworzyw miękkich, tworzyw twardych, a nawet ze sztywniejszych surowców gazoprzepuszczalnych. Najbardziej wygodne do noszenia są rodzaje miękkie, lecz musimy starannie je wybierać.

Jeżeli zainteresowała Cię taka kwestia, śmiało kliknij ten link – to opracowanie (http://adwokat-wroclaw.com.pl/zezwolenie-na-dokonanie-czynnosci) zapewne również będzie dla Ciebie wartościowe.

Jest czasem tak bowiem, że soczewka niewłaściwie dobrana nie pozostanie we właściwej pozycji. Należy koniecznie tego dopilnować, jeśli noszenie takich soczewek ma być skuteczne oraz ma nam pomóc.