Podolog – czym się trudni?

przez | 9 lipca 2021
Podologia to stosunkowo młoda dziedzina leczenia skupiająca się na ocenie, kuracji jak też pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmą się tak stopami zdrowymi, jak również „chorymi” i zagrożonymi postępem jakiejś patologii dla przykładu zespołu stopy diabetycznej, a więc powikłania cukrzycy.

obiad

Autor: Trubble
Źródło: http://www.flickr.com
szyja

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com
Podologia na świecie nie jest specjalizacją lekarską. O jej wyodrębnienie walczyli pedicurzyści, którzy byli zaniepokojeni okolicznościami w których wykonywane są zabiegi w kosmetycznych gabinetach. Zaniepokojeni efektami takiego działania m.in. wrastające paznokcie, zakażenia oraz amputacje, postanowili świadczyć swe usługi na bardziej kompetentnym poziomie. Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla osób mających bariery ruchowe, jakim trudno będzie osobiście zatroszczyć się o higienę stóp (osoby z niepełnosprawnością ruchową, sparaliżowane, osoby otyłe, ). Zalecane są także chorym na cukrzycę a także nadpotliwością stóp. Podolog podolog gliwice Tarnowskie Góry (świetny artykuł) zajmuje się także pacjentami z wrodzonymi zniekształceniami stóp (np. haluksy), uszkodzeniami skóry stóp (odciski, owrzodzenia) a także grzybiczym zakażeniem paznokietków, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, albo finalnie wrastającymi paznokciami. Oprócz tego konsultacje podologiczne zalecane są sportowcom na przykład biegaczom.
Balonoplastyka zatok

Autor: Dreamstime
Źródło: Dreamstime
Do przykładowych zabiegów podologicznych zalicza się przykładowo specjalny pedikiur dla osób chorujących na cukrzycę, podcięcie wrastającego paznokcia, usunięcie nagniotków, etc.

Podolog Zabrze nie jest jeszcze nadzwyczaj popularny, ale jest to nadzwyczaj potrzebna dziedzina medycyny. Dlatego że z uwagi na liczbę amputacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej jest ogromna potrzeba edukacji z zakresu zdrowia a także pielęgnacji stóp zwłaszcza w populacji diabetyków.