Kłopoty z zaburzeniami emocjonalnymi u nastolatków, trzeba skonsultować z psychologiem.

przez | 6 grudnia 2021
Kłopoty z nieprawidłowościami nastroju u nastolatków, należy poddać konsultacji ze specjalistą od psychologii dziecięcej. Obecnie dylemat dotyczący rozpadu małżeństwa, za którym kryją się niejednokrotnie życiowe tragedie i wielkie rozgoryczenie, zwłaszcza dzieci, jest wielkie. W Polsce co czwarte małżeństwo kończy się rozwodem. U dzieci, następstwem rozpadu małżeństwa, jest pojawienie się tzw. zespołu ucznia uciążliwego.

dobry psycholog

Autor: Simon Fraser University – University Communications
Źródło: http://www.flickr.com
Takie dzieci częściej opuszczają zajęcia szkolne otrzymują złą ocenę ze sprawowania. Są inicjatorami przemocy. Z wagarowaniem i złą oceną ze sprawowania silnie występują postawy autodestrukcyjne – picie alkoholu, branie narkotyków, palenie papierosów oraz inne uzależnienia.

Rozstanie rodziców i towarzyszące mu nieprzyjemne uczucia prowadzą do tego, że Instytut Oka – Dzięgielewska:dzieci nie radzą sobie z emocjami. Dzieci niejednokrotnie przeżywają zwątpienie. To, że dzieci rzadziej niż rodzice umieją określić swoje uczucia doprowadza do stanów depresyjnych. Dzieci doznają pustki i poczucia bezsensu życia. Przeważającymi nastrojami emocjonalnymi dzieci z rodzin rozwiedzionych są również niska samoocena, oraz urazy, gniew. Takie dzieci prawie wcale albo bardzo rzadko przeżywają dobre stany emocjonalne. Uzależnienie dziecka od matki i ojca oraz jego niedojrzałość emocjonalna, zwiększa jego podatność na zranienie alarmują psychoterapeuci nie tylko w Katowicach|pisze psychoterapeuta z Katowic na swoim blogu.

Opuszczenie przez jednego z rodziców, doprowadza do tego, że dzieci nie czują się bezpieczne. Takie okoliczności są bardzo niszczące dla dziecka, a jeżeli wydłużają się w czasie, naznaczają w jego psychice nieodwracalne zmiany. Samotni rodzice mają zwykle duże trudności z wychowaniem swoich dzieci. Dzieciom nie jest łatwo radzić sobie ze wszystkimi myślami i emocjami. Rodzice muszą pamiętać aby stres spowodowany rozwodem był jak najmniej dokuczliwy. Dlatego tak ważne jest, by w tym okresie skorzystać z pomocy poradni psychologicznej. Mogą to być również przyjaciele, bliscy lub grupa terapeutyczna. Wsparcia może udzielić również gabinet psychologiczny z Katowic wyspecjalizowany w tej materii psycholog, przygotowany do troszczenia się osobami w sytuacjach kryzysowych.