Chirurgia szczękowa – charakterystyka oraz obszar działań

przez | 10 lipca 2021
chirurgia szczękowa, zwana też chirurgią twarzowo – szczękową jest to specjalistyczna dyscyplina, jaka jest połączeniem medycyny ogólnej i odontologii.

uroda

Autor: Dettol
Chirurgia szczękowa powstała na podłożu chirurgii ogólnej, w jej skład wchodzą dziedziny, które działają jako samodzielne nauki, m.in. onkologia czy też szczegóły pod linkiem www.aurident.pl chirurgia stomatologiczna.

Czy po przeczytaniu prezentowanego tekstu udało Ci się wywnioskować coś interesującego? Jeśli tak, to zgłąb pozostałe informacje tu (https://2sport.pl/fitness/akcesoria-fitness/tasmy-do-cwiczen) – na pewno pochłoną Cię kompletnie.

Powiązanie ze stomatologią jest nadzwyczaj ważne bo specjalizację z zakresu chirurgii szczękowej mogą wykonywać wszyscy stomatolodzy. Co więcej, w pewnych krajach Europy, ażeby realizować ten zawód chirurg szczękowy powinien mieć dyplom lekarza jak też stomatologa.

Generalnie, chirurg szczękowy trudni się w głównej mierze terapią urazów, ale dochodzi do tego również kuracja rozwojowych wad, w tym możemy wymienić laterogenię, wady zgryzu. Chirurg szczękowy większość chorób może wyleczyć w taki sposób, by wady były kompletnie naprawione, dzięki czemu narząd może bezproblemowo działać. Jednakże pomimo wszystko, zazwyczaj do chirurga szczękowego kierowani są chorzy, którzy mają problem z zatrzymaniem zębów, co wywołuje stany zapalne, łączące się z cierpieniem. Tego rodzaju schorzenie może być niezwykle groźne dla pacjenta, a wręcz zagrażać jego życiu. Zdarza się także, że chirurg szczękowy ma czasem do czynienia ze schorzeniami onkologicznymi, tj. rodzaje nowotworów nabłonkowych a także tkanki nabłonkowej, które pojawiają się poprzez zaburzenia rozwoju uzębienia.

Chirurg szczękowy zajmuje się również kłopotem złamanych czy wybitych zębów u dzieci, częstokroć bywa tak, iż wybity ząbek ewentualnie złamany można wstawić lub też przykleić dzięki czemu dziecko będzie z nim normalnie funkcjonować.