Co to jest apteka, jakie można w niej zakupić leki i kto ją może otworzyć?

przez | 27 listopada 2021
Jak to napisał popularny rodzimy wieszcz Jan Kochanowski, o znaczeniu człowieczego zdrowia taki tylko się dowie, kto to zdrowie utraci. A gdzie udajemy się, kiedy to kiedyś się stanie? W każdym chyba miasteczku mieści się co najmniej 1 specjalny market, w którym moglibyśmy zakupić różne leki.
Niektóre z nich są przystępne wyłącznie na tak zwaną receptę wydawaną przez lekarza w przychodni lub w szpitalu.

Turbo szczotka

Autor: Hoover
Źródło: Hoover
Jest to wyznacznikiem powagi sprawy, lecz też sposobem na obniżenie ceny niektórych lekarstw. Czasami albowiem zdarza się, że identyczny lek może zostać oferowany w takowym miejscu jak apteka bez recepty, jednak jeżeli ją posiadamy, to nabytek takiego leku jest do pewnego stopnia finansowany poprzez NFZ.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam do www (http://physiomedica.pl/presoterapia/), gdyż odnajdziesz tam dużo interesujących Cię tematów, które są tam omówione.

Dotyczy to przykładowo co poniektórych środków farmaceutycznych. A kto mógłby sprzedawać w aptece? Okazuje się, że tylko specjaliści w gałęzi farmakologii, ponieważ powinny oni rozumować się nie wyłącznie na różnych aktualnych lekach, lecz także na chemii czy biologii. Jak twierdzi formuła stworzona jeszcze przez Hipokratesa: po pierwsze nie szkodzić.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Trzeba kliknąć w ten link i można zobaczyć również kolejne nasze publikacje. Sądzimy, że też Ci się spodobają.

Tyczy się ona wszakże nie tylko doktorów, ale oraz akurat aptekarzy.

Nie tak dawno wstecz w naszym kraju nastąpiła nowelizacja prawa w materii uprawnień, jakie musi mieć właściciel sklepu z lekami. Mówi ona o tym, iż sklep z lekami może uruchomić tylko osoba mająca właściwe wykształcenie farmaceutyczne. Ponadto tego typu osoba musi mieć aktualne prawo do wykonywania takiego fachu i nie może posiadać ona w Sieci aptek.

Należałoby także dodać, iż w takowym miejscu jak apteka oferowane są nie wyłącznie pastylki, zatem lekarstwa posiadające tak zwaną substancję czynną, lecz także takie środki jak bandaże, syropy czy też dodatki diety.