Wady i zalety standardowych badań prenatalnych we wczesnym diagnozowaniu wad wrodzonych

przez | 1 grudnia 2021
Każda kobieta, która spodziewa się dziecka na pewno rozważa, jakie badania należy wykonać, aby nabrać pewności, że nic nie zagraża zdrowiu jej dziecka. Zazwyczaj przy prawidłowym przebiegu ciąży, starczą standardowe badania, realizowane w trakcie wizyty u ginekologa. Może się jednakże zdarzyć, że lekarz zaleci ponadprogramowe badania po to, by pewnie rozpoznać wykrytą zaburzenie. Celem analiz prenatalnych jest skuteczne wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Przeprowadza się je podczas trwania ciąży. Oczywiście tym sposobem wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog stwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie standardowego USG.

Współczesny rozwój medycyny i badania (bezpłatny dostęp) ciąży, daje duże możliwości precyzyjnego wykrywania i terapii wielu wad wrodzonych. Im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym skuteczniej można opracować odpowiedni plan leczenia. Zazwyczaj, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to zabieg można wykonać bezpośrednio po porodzie, a czasami nawet w czasie ciąży (zobacz ofertę badań prenatalnych w klinice Naturalnie są to czasami ryzykowne procedury, jednakże mogą ocalić życie dziecka. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Z drugiej strony wczesne wykrycie problemu płodu, przekłada się na skuteczne podjęcie leczenia.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Głównie, że badania tego typu musimy wykonać jak najwcześniej. Pierwsze testy można wykonać już pod koniec pierwszego trymestru. Obecnie rozróżnia się dwie grupy testów prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania nieinwazyjne, przykładowo standardowe badanie ultrasonograficzne , bądź też USG genetyczne, ponad to test NIFTY.

Jeśli czytasz o posiadającej fascynującą Ciebie treść nowej witrynie, to najpierw zweryfikuj info (https://terapiamanawa.pl/leczenie-alkoholizmu/) odnośnie źródeł, z których pobiera ona dane.

Są to badania bezpieczne dla matki i dziecka, jednak nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie specjalista zleca bardziej skomplikowane badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy wady wrodzonej i zazwyczaj jej potwierdzenie. Są to między innymi amniopunkcja czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba zlecenia podobnych badań, kobieta musi się przygotować na ewentualne powikłania i stres związany z czekaniem na wyniki. Badania można zrobić w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi właściwe skierowanie. Niestety prywatne badania w tym zakresie są stosunkowo kosztowne, dlatego nierzadko kobiety decydują się na państwową służbę zdrowia (strona z cennikiem badań prenatalnych).