Jakie przedmioty bywają niezbędne każdemu 100-procentowemu druhowi

przez | 13 lutego 2022
Na zapytanie, z czym kojarzy się słowo harcerstwo, usłyszymy najróżniejsze odpowiedzi. Przede wszystkim harcerskie pieśni, które na zawsze weszły do biesiadnych śpiewników. Następnie ogniska, przy których odbyło się wiele tych udanych, przeciągających się do późnej nocy spotkań. Aż wreszcie nienagannie uszyty harcerski mundur.

Młode pokolenie z różnych powodów wstępuje w harcerskie szeregi: rodzinne tradycje, chęć przeżycia przygody, kolega druh itp. Zanim jednak młody człowiek zostanie prawdziwym harcerzem, musi pomyśleć o właściwym ekwipunku. Akcesoria harcerskie są tak liczne, że w poniższym omówieniu wspomnimy tylko o niektórych. Współczesne akcesoria harcerskie można pogrupować na te wykorzystywane przez sam hufiec i te, z których korzysta tylko i wyłącznie druh. Lilijka należy do tych obydwu zbiorów. Umieszczana jest przykładowo na rogatywce, stanowi również obowiązkowy elementem harcerskiego proporca. Lilijka staje się nie tylko częścią dekoracji, ale również znakiem złożonego przyrzeczenia (więcej na ).

Harcerz bywa nierzadko turystą pieszo przeczesującym wysokogórskie ścieżki albo rozkładającym biwak nad urzekającym akwenem wodnym. Podczas wypadów przydają mu się: ortalionowy płaszcz, ciepły pled, solidny termos, duży plecak. Pory roku decydują o tym, jakie akcesoria harcerskie są w danej chwili niezbędne. Z oczywistych powodów inne ubranie obowiązuje zimową porą, a inne latem.

Druhowie udając się na obóz, potrzebują wielu niezbędnych przedmiotów, takich jak na przykład: busoli do wyznaczania kierunku spaceru, scyzoryków służących nie tylko do otwierania puszek z konserwą, saperek do wykopywania dołków w ziemi oraz dobrej jakości latarek. Każdy członek harcerstwa musi liczyć się z niedogodnościami powiązanymi z pobytem na północy lub lonsdale koszulki – lonsdale-benlee.pl południu kraju (pełna oferta – link). Nad wodą będą cięły komary, a w górach nocami będzie dokuczać niska temperatura. Wygodne apartamenty będą widoczne ewentualnie tylko z daleka, a schronienie przed ulewą będzie dawał tylko namiot turystyczny. Karimaty i śpiwory to nie nazbyt komfortowe posłanie, które musi starczyć nawet bardzo wymagającym osobom.

Akcesoria harcerskie są znakiem przynależności do określonej formacji, którą obowiązuje szczególny model postępowania. Drużynowy wie zatem, że nie rozpala się ognia w borze i potrafi rozpoznać gatunki flory i fauny będące pod ochroną. Jak każda osoba nosząca uniform, ma wzbudzać szacunek i zaufanie. Nie jest zatem przesadą twierdzić, że na wyposażenie 100-procentowego druha złożą się również książki z tematyki ochrony przyrody, dawnych dziejów skautingu i moralnością w nim obowiązującą.Akcesoria harcerskie nie są tak często reklamowane, jak sprzęt radiowo-telewizyjny czy różnego rodzaju usługi. Nie są one również towarami sezonowymi. Przy kupnie trzeba więc dobrze porównać ceny i pamiętać, że sklepy wirtualne nie zawsze oferują kupującym te najkorzystniejsze.