Chrapanie – przyczyny a także sposoby zwalczania

przez | 11 maja 2022
Chrapanie nie jest chorobą, a przejawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardziel. Zagrożenie pojawia się, kiedy chrapanie robi się chorobliwe a także towarzyszy mu tzw. bezdech, zatem brak transferu powietrza przez krtań

operacja przegrody nosowej - PCO

Autor: jeffreyw
Źródło: http://www.flickr.com
PCO Poznań

Autor: Derek Clark
Źródło: http://www.flickr.com

Zdarza się to szczególnie osobom ze skrzywioną przegrodą nosa, wydłużonym podniebieniem miękkim, zwiększonymi migdałkami, przerośniętym języczkiem czy innymi odchyleniami w budowie dróg oddechowych. Nie zaszkodzi więc poszukać lekarza wpisując w wyszukiwarkę: poradnia otolaryngologiczna Poznań (czytaj więcej o otolaryngologii na – Nocne koncerty częściej dają ludzie z otyłością, chorujący na nadciśnienie tętnicze, kobiety po menopauzie i ci, którzy kładą się do łóżka po wypiciu większej dawki alkoholu.

W naszej ojczyźnie co najmniej 100 000 ludzi powinno leczyć się z powodu bezdechów nocnych, ale do lekarzy zgłaszają się nieliczni. Być może dlatego, że ci, którzy na serio chorują, zwyczajnie nie zdają sobie z tego sprawy. Uważają, że wyłącznie chrapią, natomiast o brzasku nie pamiętają nocnych walk o wszelki haust powietrza.

Masz chęć poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Zapraszamy więc do przejścia do kolejnej witryny. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis (http://www.ekosynergia.sklep.pl/pl/c/MASLA-I-MARGARYNY/4881).

Z tego powodu partnerzy osób chrapiących winni je monitorować w czasie snu (czytaj całość o operacji przegrody nosowej w Poznaniu – PCO). Jeśli bezdechy zdarzają się częściej niż 10 razy na godzinę a także trwają dłużej aniżeli dziesięć sekund – możesz podejrzewać chorobę. Takim bezdechom może towarzyszyć pocenie się, a nawet sinienie w skutek niedotlenienia.

Do ludzi zagrożonych bezdechem przynależą przede wszystkim silnie chrapiący mężczyźni 40+, z nadciśnieniem jak też otyłe kobiety po 55 roku życia, które mają zaburzoną stabilność hormonalną i nazbyt wysokie ciśnienie

Jeśli zwyczajne chrapanie przemienia się w chorobę, to człowiek jest w przeciągu dnia senny, poirytowany częstokroć dokuczają mu bóle głowy, ma trudności z koncentracją. Konieczna może być wtenczas operacja przegrody nosowej Poznań.