Jak dobrać szkła kontaktowe?

przez | 12 marca 2022
Ponad połowa populacji świata potrzebuje korekcji optycznej wzroku. Szkła kontaktowe corazto częściej zastępują binokle ze względu na mnogie udogodnienia, które gwarantują, a również ze względu na coraz wyższą technikę produkcji i surowców, z których są wytwarzane.

Przeważnie po soczewki kontaktowe sięgają osoby młode, acz najnowsze osiągnięcia – jednodniowe soczewki progresywne są interesującą alternatywą wobec okularów też dla osób po 45 r. życia.
soczewka

Autor: Fiona Henderson
Źródło: http://www.flickr.com
Jako że każdy pacjent reaguje indywidualnie na rozliczne warianty soczewek, przy ich dobieraniu zaleca się ściśle określony schemat badań okulistycznych. Wpierw przeprowadza się badanie kwalifikacyjne z dopasowaniem szkła. Po upływie 30 minut przeprowadza się pierwszą kontrolę – stosowności soczewki, natomiast po dwóch tygodniach – poziom tolerancji soczewki przez chorego. Co 3 miesiące trzeba dopełniać kolejnych kontroli tolerancji jak też poziomu zużycia soczewki. Taki tok jest gwarancją optymalnego doboru soczewek dla danej osoby. Jeżeli chodzi o soczewki Toruń, Warszawa jak też Poznań to miasta w których bez kłopotu dokonamy ich kupna- .

Soczewki kontaktowe są często zalecane jako główny sposób korekt wady wzroku. Dotyczy to głównie osób z wysoką wadą wzroku – powyżej ± 6,0 D. Przede wszystkim z tego względu, że binokle wywołują nienaturalne zmniejszenie lub powiększenie spostrzeganego obrazu. Sytuacja jest analogiczna gdy występuje różnowzroczność, a więc różność rzędu 3,0 D lub wyżej pomiędzy jednym okiem a drugim. W tych wypadkach mogą wystąpić kłopoty z spostrzeganiem stereoskopowym w binoklach, bowiem istnieje ogromna różność wielkości obrazów spostrzeganych okiem prawym jak też okiem lewym.

Soczewki kontaktowe posiadają wiele zalet. Ich głównym walorem jest fakt, iż zapewniają dobrą widoczność w każdych okolicznościach pogodowych, natomiast pole widzenia nie jest okrojone oprawką okularów. W okularach, szczególnie przy dużych wadach oczu, widziany obraz jest zmniejszony albo zwiększony. Rozmiar widzianego obrazu przez soczewki kontaktowe jest za każdym razem naturalna.

Soczewki kontaktowe rekomendowane są także wówczas, kiedy wymagane jest nieograniczone pole widzenia jak też gdy okulary, jakie mogą spaść z nosa, nie dopełniają warunków bezpieczeństwa (dla przykładu przy pracy na wysokościach). Szkła kontaktowe za każdym razem przepisuje okulista (Polub tego okulistę Dzięgielewska) Toruń, Wrocław jak też Gdańsk to miasta w jakich bez trudu odszukamy dobrego specjalistę- dobry okulista z torunia.