Czy posiadanie własnej punktu aptecznego to dobry interes?

przez | 8 lipca 2021
W naszym kraju jeszcze kilka lat temu rynek aptekarski wydawał się taką branżą, której żadne zastoje nie zagrażają. Należy jednakże nadmienić, że aktualnie wyróżnia nas najwyższy w całej Europie wskaźnik ilości aptek na jednego mieszkańca, co jest podstawową przyczyną faktu, że nawet apteki z długoletnim doświadczeniem i rzeszą stałych klientów mają problemy z przetrwaniem na rynku. Bez większej przesady można powiedzieć, że dzisiaj praktycznie na każdej ulicy mieści się jakaś apteka, sytuacji nie polepsza także to, że apteki mają niewielkie możliwości przyciągania klientów (nie mogą już wykorzystywać programów lojalnościowych czy powiadamiać o różnych promocjach na leki dostępne bez recepty).

apteka1
Nie można jednak przesądzać szali na niekorzyść osób prowadzących apteki – mimo niższych zysków większość z nich ma się całkiem dobrze (Polacy są jednym z dominujących narodów, jeżeli chodzi o ilość kupowanych leków), zaś eksperci prognozują, że rynek ten dalej będzie dochodowy, jednakże utrzymają się na nim wyłącznie najsilniejsi gracze. Taka perspektywa sugeruje, iż najbardziej rentownym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce utrzymać aptekę, będzie nie działalność niezależna, lecz franczyzowa, w której możemy korzystać ze znanej marki za cenę odsetek od obrotu.

Dla osób, które raczej nie orientują się w kwestii, jakie firmy franczyzowe są najkorzystniejsze, pierwszym krokiem powinno być wyszukanie w internecie rezultatów dla frazy: franczyza apteki – na pewno okaże się po tym, że znamy przynajmniej kilka aptek spomiędzy tych, które się pojawiły. Zanim zdecydujemy się na współpracę z jakąś firmą, powinniśmy znać przynajmniej kilka plusów takiego rozwiązania: do najważniejszych z pewnością zalicza się cena leków oraz suplementów (większe sieci oferują korzystne upusty), praca pod zaufaną marką (co zawsze przyciąga najwięcej klientów) czy możliwość uczestniczeniach w specjalistycznych szkoleniach, które zawsze są dużym pożytkiem dla pracowników apteki.

Franczyza jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które dopiero zaczynają swoją działalność – większość sieci daje atrakcyjne upusty dla istniejących już aptek, które chciałyby zacząć pracować pod znaną marką.

Jeśli szukasz ciekawych informacji na opisywany temat, odwiedź krioablacja kręgosłupa nas, a na pewno znajdziesz interesujące fakty.