Im stajemy się coraz bardzie wiekowi, tym bardziej zagrożeni różnymi chorobami – jak się przed nimi obronić?

przez | 20 marca 2022
Na tym też polega żywot, iż niekiedy zdarza nam walczyć z rożnymi chorobami. Niektóre jednak choroby pojawiają się w różnych okresach życia. Właściwie to w każdym wieku możemy zapaść na jakąś chorobę, najgorsze zaś są wtedy, gdy mamy słabszy organizm, tak jak to ma miejsce w podeszłym wieku. Najczęściej za takie osoby uznaje się ludzi po 60-tce, jednak już po pięćdziesiątce możemy się spodziewać kłopotów. Może się nam przytrafić zwyrodnienie plamki żółtej. Co to jest? Czemu występuje

?

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Typowe objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się postrzeganiem prostych linii, jak linii falistych lub o zaburzonym kształcie, ale też coraz większym problemem w czytaniu. Przypadłość ta przebiega w różnym tempie i może skończyć się zupełną utratą widzenia. Niestety, lecz degeneracja plamki żółtej jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia. Pojawia się u 8,8 procenta populacji, ale częściej zapadają na nią kobiety. Jej częstość rośnie z wiekiem, dlatego też po 75. roku życia pojawia się już prawie u 28% ludzi. Na całym globie liczba cierpiących na tą chorobę się (link do strony)gnęła pięćdziesięciu milionów. Tym bardziej, że społeczeństwa coraz prędzej się starzeją, więc problem ten narasta.

Gdzie znajdują się przyczyny powstawania tej nieprzyjemnej przypadłości? Niestety, nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Można natomiast powiedzieć, iż największą rolę odgrywa tu wiek osoby. Choroba ta dotyka 5-10% osób w wieku 65-75 lat, a także 20-30% osób w wieku ponad 75 lat. Także ważnymi czynnikami tutaj są płeć, jak mówiliśmy wcześniej żeńska, rasa biała, dziedziczenie, inne choroby, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, a także brak przeciwutleniaczy, jak przykładowo witamina C czy E.

Rozróżnia się dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- . Jedną z nich jest tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa). Rodzaj suchy występuje aż u 80-90% pacjentów. W tym przypadku na warstwie podsiatkówkowej oka tworzą się złogi, mają one negatywny wpływ na ostrość widzenia. Ten rodzaj rozwija się wolno i powoduje mniejsze szkody. Taki rodzaj jesteśmy w stanie leczyć, gdy będziemy podawać leki korzystnie wpływające na ukrwienie.

Znacznie niebezpieczniejszy jest typ drugi – mokry. W trakcie choroby dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Kiedy oko broni się przed niedokrwieniem wytwarza dodatkowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Uszkadzają one komórki, robią się blizny, co sprawia, iż dochodzi do dalszego uszkodzenia. Pogorszenie widzenia jest w tym typie choroby bardzo szybkie, nawet w ciągu kilku miesięcy. Najwięcej informacji na ten temat jest w internecie. Najlepiej wprowadzić w wyszukiwarkę internetową zdanie „Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie”