Do jakiego typu fachowca powinniśmy się udać, gdy mamy problem z psychiką? Do psychiatry czy psychologa? Od czego to zależy?

przez | 23 czerwca 2022
Kiedy odczuwamy, że nasze życie staje się nieznośne, kiedy nie można już dłużej kontrolować swoich odczuć, kiedy wszystko wydaje się gorsze, i coraz bardziej bezsensowne – na pewno najlepiej w takiej sytuacji odwiedzić lekarza.

Ale jaki fachowiec będzie dla nas bardziej właściwy? Psychiatra a może psycholog?

Niestety, ciągle jest stereotyp, jaki mówi, że powinniśmy być faktycznie nienormalnym, żeby uczęszczać do psychologa, a co więcej do psychiatry. Samo powiedzenie tego słowa “psychiatra” przy niektórych osobach sprawi, iż nastaje kłopotliwa cisza. Szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje takie przekonanie. To oczywiście błędne myślenie. Tego rodzaju osoby nie widzą tego, iż człowiek nie jest złożony tylko z ciała – skóry, kości oraz mięśni, lecz również z psychiki, jaka ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie http://cpsens.pl/oferta/konsultacja-psychiatryczna/ do specjalisty, nie wiedzą, czy bardziej odpowiedni będzie psychiatra czy psycholog? Psychiatra ma przygotowanie typowo medyczne, więc skończył medycynę, może przepisywać recepty na różne lekarstwa, przykładowo na leki na nerwicę. Wielu tego rodzaju specjalistów jest również psychoterapeutami. Psycholog natomiast to człowiek, który skończył studia psychologiczne, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takim miejscu, jak poradnia psychologiczna. Nie może przepisywać recept na lekarstwa.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Najlepszą wiedzę na temat tego, jak działa psychika człowieka posiadają szczególnie psychologowie kliniczni, gdyż znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak tworzą się nerwice, psychozy oraz depresje. Jeśli możemy coś zasugerować, to z pewnością na początek dobrze skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem wydarzyć tak, że będziemy uczęszczać do psychiatry, który z chęcią będzie nam przepisywać leki, po określonym czasie zaś będziemy od nich uzależnieni. To groźne i korzystniej tego unikać. Psycholog nie wydaje recept, tak więc można być pewnym, że terapia będzie bez dodatkowych wspomagaczy, na czym faktycznie zyska nasze zdrowie. No i na koniec warto dodać, iż zdecydowanie nie powinniśmy wstydzić się czy obawiać wizyty u psychiatry lub psychologa. Pamiętajmy, iż to normalny lekarz. Specjalistę znajdziesz na

http://cpsens.pl/oferta/konsultacje-psychologiczne/