Trochę o mało popularnym sporcie wodnym

przez | 9 lipca 2021
Kitesurfing to odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu. Zasadnicza różnica to forma prowadzenia deski . Jest ona używana na krawędzi, podobnie jak w snowboardzie. Natomiast w windsurfingu deskę prowadzi się na płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych akwenach, gdzie obecne są sprzyjające wiatry, jak i na morskich falach. Każdy kto brał udział w akcji typu obozy kitesurfingowe wie jak ważny jest problem odpowiedniego sprzętu. Występują tutaj trzy podstawowe przedmioty: latawiec, bar, deska.

Bar składa się przeważnie z czterech, rzadziej dwóch linek, drążka sterowniczego oraz haka mocującego. Hak i linki przymocowane są do specjalnego trapezu, który może stanowić siedzenie dla osoby sterującej. Jednak niektórzy kitesurfurzy nie używają go w tym celu, na rzecz efektownych trików. Popularne na przykład: kiteloopy czy downloopy.

kitesurfing

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Równie istotny element sprzętu kitesurfingowego to oczywiście deska. Najczęściej deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski można podzielić na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane potrafią utrzymać się samodzielnie na wodzie, jednak tylko gdy nikt na nich nie stoi. Podczas żeglowania dryfują one na wodzie dzięki latawcowi. Podstawowe właściwości na jakie się patrzy przy zakupie deski to długość, kształt oraz wyporność – jednak tu wszystko zależy od upodobań. Wątpliwości rozwiejesz tutaj: energii w kitesurfingu jest latawiec. mamy jego różne typy, w zależności od powierzchni czy sztywności. Dzielą się one na trzy rodzaje: LEI, bow oraz komorowe. Latawce typu bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Z kolei latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni.

Wejdź na ten odsyłacz i zobacz więcej hamownia wrocław bardziej precyzyjnych wiadomości dotyczących podnoszonego tu tematu. Niewątpliwie jest on niezwykle emocjonujący.

Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Reasumując kiteboarding stanowi bezpieczny sport, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią umiejętności, sprzęt i wiedzę. Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy kite lub uprawiających już ten sport ludzi: .