
Doktor ponosi odpowiedzialność cywilną o ile wyrządził akt niezgodny z prawem, oraz także jeżeli nie wykonał poprawnie swoich obowiązków, co doprowadziło do zaniedbania oraz do popełnienia błędu lekarskiego. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, zaś w drugim z odpowiedzialnością kontraktową. Jeżeli mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, wtedy pacjent ma upoważnienie dochodzić naprawienia strat od doktora. W przypadku odpowiedzialności kontraktowej, pacjent musi udowodnić, iż odniósł stratę z winy doktora wskutek nie wywiązania się przez doktora z umowy zawartej z pacjentem.
Pragniesz dowiedzieć się więcej na ten interesujący temat? Zapraszamy więc na naszą nową stronę – można zobaczyć tutaj (uniquecos.pl/sklep/kosmetyki/perfumy-i-zapachy/perfumy-meskie-2/) link i trzeba w niego kliknąć.
Bez względu na to, czy chodzi o przebywanie w szpitalu, leczenie bądź wizytę lekarską – winniśmy wiedzieć, iż lekarza obowiązuje odpowiedzialność zawodowa lekarza i w przypadku popełnienia przez niego błędu lekarskiego albo nie wywiązania się ze swoich obowiązków, mamy prawo dochodzić zadośćuczynienia. Należałoby wiedzieć, iż jeśli korzystamy z usług doktora na NFZ, to wówczas odpowiedzialność za popełnione błędy medyczne ponosi pracodawca, inaczej ZOZ.