Przyczyny, symptomy, leczenie wodniaka jądra

przez | 27 czerwca 2022
Choroba sama w sobie nie jest bardzo niebezpieczna, lekarze są jednakże zdania, że przesadne nagromadzenie się płynu jest w stanie zaburzać funkcjonowanie jąder, a przez to wpływać pośrednio na produkcję plemników oraz ich jakość, a co za tym idzie na płodność.

wodniak

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
hospital

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wodniak jądra może dotyczyć tak niemowląt, jak także dojrzałych mężczyzn. Pierwszym i najbardziej specyficznym objawem jest powiększenie worka mosznowego.

Żeby poszerzyć wiedzę na przedstawiany temat obejrzyj stronę (http://ocelio.pl/pl/c/Napoje-Ryzowe/43), która zawiera ciekawe informacje na prezentowany temat – wystarczy kliknąć.

Wodniak jądra to nic innego jak przesadne zbieranie się płynu w jego osłonkach. Zwykle tyczy się tylko jednej strony, rzadziej schorzenie występuje obustronnie.

Wodniaka jądra w większości wypadków nie powoduje bólu, z tej przyczyny choroba dostrzegana jest często przez przypadek czy też dopiero w momencie obrzmienia moszny. Terapia wodniaka polega na operacji chirurgicznej. U maluchów zabieg przeprowadza się nie wcześniej aniżeli po ukończeniu dwóch lat. Nierzadko do tego czasu wodniak zanika samoistnie, na przykład dzięki wchłonięciu się płynu otaczającego jądra. Jeśli jednak medyk zadecyduje o zabiegu chirurgicznym nie ma powodów do obaw – nie jest on bardzo skomplikowany, a powikłania zdarzają się niezwykle sporadycznie. Operacja może być przeprowadzona metodą Winkelmanna albo Bergmanna. W obydwu przypadkach najważniejszą rzeczą jest eliminacja nadmiaru płynu, zaś różnica pomiędzy metodami polega na tym, że w tej pierwszej osłonki moszna zostają wywijane na zewnątrz i zszywane z sobą, zaś w drugiej nadmiar osłonek zostaje wycięty.

Po zabiegu pacjent musi zostać w szpitalu aż do momentu usunięcia drenu. Z kolei w ciągu kilku tygodni po zabiegu konieczny jest oszczędny tryb życia, szczególnie że w tym czasie może występować opuchlizna a także bolesność moszny.