Nie należy bać się niesienia pierwszej pomocy

przez | 15 lipca 2022
Życie człowieka jest bezcenne, w związku z tym kompetencje związane z jego ratowaniem są we współczesnym świecie konieczne. Od niepamiętnych czasów ludzie mają styczność z przykrymi w skutkach wydarzeniami, które przeważnie łączą się z czyimś dramatem – utratą życia, zdrowia lub majątku.

Kompetencje związane niesieniem pomocy są istotne zwłaszcza teraz, kiedy tak bardzo przybyło ludzi, gdy po drogach jeździ coraz większa liczba samochodów. Najczęstsze zdarzenia, to wypadki komunikacyjne w ruchu kołowym . Wypadek autokaru, wiozący czterdziestu pasażerów, może stanowić problem. W takich sytuacjach trzeba uruchomić odpowiednią ilość ekip ratowniczych, zagwarantować przetransportowanie najbardziej poszkodowanych do najbliższych oddziałów szpitalnych w celu zapewnienia im właściwej opieki.

W związku z tym o operatywności działań w miejscu zdarzenia ważna jest szybkość i precyzja decydowania oraz umiejętność zastosowania dostępnego na miejscu wypadku personelu i osprzętu. W momencie wezwania grupy ratowniczej, udają się oni na miejsce zdarzenia, zabierając ze sobą walizkę lekarską oraz nosze. Nosze medyczne to rodzaj łóżka przygotowanego do transportu chorego albo osoby poszkodowanej w pozycji leżącej. Nosze jako sprzęt medyczny jest zasadniczym wyposażeniem karetek, oraz lotniczego transportu ratowniczego. Współczesne nosze medyczne są poręczne i bardzo praktyczne – . Są łatwe w czyszczeniu oraz w zachowaniu w dobrym stanie. Dodatkowo takie nosze medyczne zaopatrzone są również w wysuwaną podstawkę z kółkami do pewniejszego i łatwiejszego transportu.

Wiele ekip medycznych na świecie a także w kraju, jest wyposażonych w tzw. zestawy segregacyjne. Zawartość zestawów segregacyjnych jest uzależniona od wielu czynników. Wynika ona przede wszystkim z charakteru systemu ratunkowego i doświadczenia grup ratowniczych mających korzystać z aparatury. Pakiet segregacyjny może być reorganizowany o dodatkowe wyposażenie, np. nożyczki, ciśnieniomierz nadgarstkowy (przykład na ) czy nóż ratowniczy. Zestawy segregacyjne pomagają personelowi medycznemu, kierowanie medyczną stroną czynności ratowniczych, pozwalają oznaczyć ratowników odpowiedzialnych za określone etapy działań.

Zaintrygował Cię ten wpis? Zatem wejdź w link do serwisu psychoterapeuta wrocław i rozkoszuj się następnymi newsami. W razie jakiś wątpliwości – pisz do nas.

Pakiety segregacyjne powinny być na stanie ambulansów, jednostek Państwowej Straży Pożarnej a także zespołów medycznych ochraniających lotniska czy imprezy masowe.