Czy dom spokojnej starości to złe miejsce? Cechy charakterystyczne domów seniora oraz ich plusów

przez | 22 czerwca 2022
Panuje powszechne przekonanie, iż dom spokojnej starości jest czymś złym, a zakwaterowanie tam kogoś z rodziny oznacza draństwo i brak skrupułów. Bez wątpienia dom seniora nie będzie kojarzyć się czegoś miłego dla osób, które nigdy tam nie były.

Najzdrowsze pomysły na prezent dla babci i dziadka

Autor: iStock
Źródło: iStock
Faktem jest jednakże to, że dom spokojnej starości zapewnia i poprawia komfort życia sporej ilości osób (sprawdź na przykład dom seniora Śląsk). Takie miejsca posiadają swoją podstawową rolę – zapewniają idealną troskę osobom w podeszłym wieku, którzy nie mają w ogóle opiekunów, a ich potrzebują. W Polsce jest dość sporo domów spokojnej starości, co bardzo pozytywnie świadczy o tym kraju. W takich domach bowiem seniorzy czują się rewelacyjnie, gdyż mają zapewnioną troskę ciągle, a jednocześnie otaczają się osób w takim samym wieku. Takie ośrodki zapewniają opiekę przez całą dobę i dostęp do lekarza, co jest niezwykle ważne biorąc pod uwagę wiek mieszkańców w takich ośrodkach. Kwoty miesięczne za pobyt w danym ośrodku zaczynają się od 1500 złotych. Cena ta jest zależna jednak od wielu aspektów, w szczególności od lokalizacji ośrodka, jego standardów i różnych innych kwestii. Nie da się ukryć jednak, iż nawet domy spokojnej starości muszą przyciągać potencjalnych klientów dodatkową ofertą.

Autor: Domzdrowia.pl
Seniorzy mają do dyspozycji własne pokoje, toalety, ogólną jadalnię, pomieszczenie rekreacyjne, oraz kaplicę. Bardzo często organizowane są urozmaicenia czasu, przykładowo wieczorki muzyczne. Każdy senior ma także ewentualność uczenia sięzdobywania wiedzy oraz spędzania czasu w wybrany sposób. Dzięki temu, że w jednym domu żyje całkiem sporo osób w tym samym wieku, mogą oni zaprzyjaźnić się ze sobą i spędzać wspólnie czas.

Nie da się ukryć nowoczesny dom jest jak dom, taki rzeczywisty, gdzie jest przytulnie i komfortowo (poczytaj). W owym miejscu człowiek czuje się jak w domu. Wszystko dzięki rodzinną atmosferę oraz doskonałe podejście do osób w podeszłym wieku. Mogą oni rozwijać swoje zamiłowania, trenować nowe rzeczy, radować się dojrzałym życiem, a zarazem spokojnie wspominać to, co było. Domy seniora z pewnością mają więcej zalet, aniżeli minusów. Gdy senior opieka paliatywna w domu przyzwyczai się z nową rzeczywistością z pewnością zacznie uwielbiać swój nowy dom.