Urazy siatkówki – powody, objawy i leczenie

przez | 14 lipca 2022
Gdy blask dostaje się do naszego oka, przechodzi przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste, zanim wreszcie dojdzie do siatkówki. Tutaj jest zamieniane na impulsy elektryczne. One są za pośrednictwem nerwu wzrokowego do mózgu, w którym są wymieniane na jasne, chromatyczne malowidła, które widzimy. O ile w tym procesie dojdzie do zaburzeń, mamy do czynienia z zaburzeniami widzenia. Urazy siatkówki przybierają dużo form, a powody ich powstawania są także różne.

gabinet okulistyczny

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedrożności żył siatkówki dochodzi w konsekwencji powstania zakrzepu, ,który blokuje kompatybilne krążenie. Zakrzepy są w stanie powstawać w związku ze choróbskami takimi jak: moczówka cukrowa, miażdżyca, nadciśnienie tudzież innego typu choroby oka, m.in. jaskra. Powody wynikania zmian zwyrodnieniowych obwodowej części siatkówki nie są do samego końca zidentyfikowane. Poniektóre ze zmian zdołają powodować rozwój odwarstwienia w siatkówce lub zmętnienia ciała szklistego. Zdoła to pojawić się w każdym wieku i przyczynić nam ogrom kłopotów, z tej przyczyny natychmiastowe leczenie chorób siatkówki jest niezwykle ważkie. Przejawy dolegliwości siatkówkowych różnią się w zależności od gatunku schorzenia.

Spodobał Ci się taki post? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że analogiczny tekst jest tuż obok. Po prostu zobacz ten link najlepszy psychiatra w bydgoszczy.

Zdołają to być objawy o spokojnym natężeniu, takie jak: zamglone widzenie, mętne punkciki ukazujące się i znikające z pola widzenia. Bardziej kłopotliwe są bóle oka, błyski świetlne czy marne widzenie zmierzchowe. Wykładniki które wymagają momentalnego kontaktu z okulistą to odkształcenie oglądanego obrazu, brak ciągłości obserwowanych linii, ciemna kropka zlokalizowana centralnie w polu widzenia tudzież gwałtowna utrata widzenia. W procesie, jakim jest leczenie chorób siatkówki głównym etapem jest bazująca o szereg dogłębnych badań diagnostyka. Dla specjalnego oglądu siatkówki i plamki lekarz może też polecić skanowanie gałki ocznej. W leczeniu użytkuje się terapię farmakologiczną, zabiegi laserowe i leczenie operacyjne. To, jaki zabieg zostanie wyselekcjonowany przez specjalistę uzależnione jest od gatunku naszego schorzenia. Jeśli chodzi o cenę, za leczenie chorób siatkówki można zapłacić nieraz kilkanaście tysięcy złotych – witrektomia . Nie są to zabiegi banalne, niemniej skuteczne.

u lekarza okulisty

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli rozpoczynamy spostrzec zmiany w naszym widzeniu, dobrze jest jak najprędzej udać się do eksperta. Wszelkiego typu „mroczki przed oczami”, plamki jasne czy ciemne nie zdiagnozowane wcześnie, zdołają doprowadzić nawet do utraty wzroku.