Melancholia to czy depresja?

przez | 4 stycznia 2022
Nasze funkcjonowanie jest silnie związane z rytmem natury. Kiedy przyroda budzi się do życia, jakby coś w nas wstępowało. Odnajdujemy raptownie wewnątrz siebie mnóstwo energii, mamy zamiar góry przenosić. Gdy obumiera – tracimy rezon. Jesienną porą, kiedy dni stają się krótsze, bardziej ponure i chłodne, łatwo się przeziębiamy i odnotowujemy znaczny spadek energii.

depresja

Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
W pracy trudno o skupienie, najchętniej zwinęlibyśmy się w kłębek by nadrobić niedobór snu. Często bywamy rozdrażnieni, nie czujemy potrzeby, by wyjść gdzieś wieczorem. Marzymy tylko o tym by położyć się pod kocem na kanapie, włączyć telewizor i pochłonąć kawałek pysznego tortu truflowego. Nie jest Tobie obce to uczucie? Jeśli tak, to przypuszczalnie jesteś ofiarą zmniejszonego nasłonecznienia.

Czy to zagadnienie niezwykle Cię ciekawi? Jeżeli tak, to kliknij tu i poznaj naszą firmę (https://www.medimix.pl/gips-modelarski-dentystyczny) – poznasz w tym miejscu nieziemsko absorbujące informacje.

Niestety, nie zawsze zły nastrój polega na gorszym samopoczuciu. Stan ten może się przeobrazić w chorobę depresyjną, inaczej zwaną depresją zimową lub sezonową chorobą afektywną. Cierpi na nią 3–4 proc. Polaków. Chociaż podłoża powstawania depresji sezonowej nie są znane, sądzi się, iż zasadniczym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

Co pomaga:* Spacer na świeżym powietrzu, także gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia na zewnątrz.* Helioterapia, polegająca na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Metoda ta jest skuteczna w 60-80%, a jej konsekwencje, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz poprawę nastroju, można zarejestrować już po kilku dniach od jej użycia. Lampa została zaprojektowana w celu wykluczenia objawów depresji sezonowej, jednak lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest sporo dłuższa. Lampami leczymy na przykład depresję sezonową, depresję niezwiązaną z sezonem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a także łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą (wszystko co powinieneś wiedzieć o lampach na depresję). * Wycieczka do ciepłych krajów.