Chodzenie z kijkami dla zaawansowanych – pomysł na zdrowy duch

przez | 9 lipca 2021
Jak dużo odmiennych trendów, tak również moda na nordic walking przybyła do kraju z zachodu. Jest to charakterystyczna odmiana marszu, stosowana do celów rekreacyjnych. Od zwykłego chodu różni się zastosowaniem specjalnych kijów, dzięki którym marsz wygląda inaczej niż normalnie.

nordic walking

Autor: Nordwalk
Źródło: Nordwalk
Dzięki temu z kolei, że charakter chodu jest odmienny, nordic walking ma znacznie lepszy wpływ na organizm człowieka. Dzięki tej metodzie chodu można wyrobić sobie wiele partii mięśni. Część mięśni, jak między innymi mięśnie brzucha, w czasie chodu pracują w zupełnie inny sposób niż podczas zwykłego spaceru. Zwolenników tej formy spędzania czasu można zobaczyć na dzień dzisiejszy niezwykle często, są w zasadzie w każdej większej miejscowości. Co z pewnością jest spostrzeżeniem pozytywnym – tą formą aktywności zajmuje się dużo więcej osób starszych niż młodych. Seniorzy ogromnie lubią tę metodę spędzania wolnego czasu, tym bardziej że mogą dzięki temu mieć dobrą kondycję fizyczną.

Ekwipunek
Jedynym sprzętem nieodzownym są kije. Kije do nordikije – sprawdź naszą propozycję -lking można spotkać w wielu rozmaitych rodzajach i gatunkach, w zależności od zastosowania. Przy wybieraniu kijów należy brać pod uwagę z pewnością swój wzrost i to do niego dobierać długość , kształt kijków i wskazówki specjalistów. Kije (więcej na stronie) występują w dwóch najważniejszych wersjach: składanej, która jest dużo łatwiejsza w przewożeniu i generalnie w transporcie, oraz forma nieskładana, która również ma swoje zalety. Ta druga odmiana dzięki brakowi mechanizmu składania jest o wiele bardziej trwała i odporna. Z butów powinny być najlepsze na start standardowe buty do ćwiczeń, które kupisz na tej stronie: .

W jaki sposób wybrać odpowiednie kije?
Jak już zostało nadmienione, sprzęt dobiera się przede wszystkim do wzrostu. Cała reszta jest w zasadzie sprawą upodobań. Poza tym ogromnie ważne jest, by wybierać tylko kije stworzone do nordic walking. Występują bowiem odmienne kijki takie jak trekkingowe lub narciarskie i mogą być ze sobą pomylone. Tymczasem ich zasada funkcjonowania jest różna. Kije specjalistyczne posiadają wymienne końcówki przeznaczone na różne rodzaje gruntu. Właściwie dobrane kije dobrze leżą w dłoniach, mają rękojeść pasującą do dłoni oraz trwałe uchwyty. Do takiej formy chodu dobrze jest również mieć właściwe obuwie, które również będzie osłaniać przed zmiennymi warunkami na zewnątrz.