Rozwój usług stomatologicznych jest dostrzegalny, niemniej ciągle niespecjalnie troszczmy się o zęby

przez | 9 lipca 2021
W trendach stomatologicznych, a takie chyba rzeczywiście istnieją, można w dzisiejszych czasach dostrzec pewne ciekawe zjawisko: ciągle kiepsko dbamy o higienę jamy ustnej, ale za to dość chętnie decydujemy się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.

Uśmiechnięta kobieta

Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR
Dosadnie mówiąc, robilibyśmy te zabiegi, jakby choroby zębów nie stały nam na przeszkodzie. Gdyż wybielanie zębów robi się na zdrowych zębach, na dodatek zębach wyczyszczonych z osadów oraz kamienia. Z tym już jesteśmy troszkę do tyłu. Ogólnie chęci są, ale ciężko przejść do czynów z uwagi na to, iż czyny musiałyby skupiać się na higienie, pielęgnacji i regularnych odwiedzinach u stomatologa. A nawet tego rodzaju wizyt, po prostu kontrolnych, stale się trochę boimy. W związku z powyższym dość często bywamy skłonni wybielać zęby w domu za pomocą podejrzanych substancji niż korzystać z wybielania stomatologicznego. Brak higieny stoi także na przeszkodzie implantacji. Tymczasem regularne wizyty u dentysty są podstawą, zwłaszcza, że nie ma z tym problemu, w każdym miejscu więc spotkamy kompetentnego specjalistę, jak stomatolog (zobacz http://welldent.wroclaw.pl/uslugi/ortodonta-wroclaw/) Tomaszów Mazowiecki .

Jeżeli jednakowoż nie za bardzo troszczymy się o nasze uzębienie i jest już troszkę dla nas za późno, to co możemy zrobić? Są dwie możliwości: implanty oraz protetyka – (protetyka ursynów). Co ważne, implanty wymagają pielęgnacji. W przenośni oraz dosłownie. Zaniedbania higieniczne są jednymi z bardziej istotnych przeciwwskazań w implantacji. Czemu? Stąd, że zaniedbania prędzej czy później będą skutkować chorobami zębów (tych, jakie zostały – naturalnych) oraz przyzębia. W rezultacie implanty, a właściwie ich mocowanie, może ulec osłabieniu, a to z kolei prowadzi do kolejnych problemów.

Sprzęt dentystyczny

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nie implanty pozostaje protetyka, z jakiej jesteśmy w stanie korzystać w sumie niezależnie od naszego zaangażowania w czyszczenie zębów i profilaktykę stomatologiczną. Tu zdecydowanych higienicznych przeciwwskazań nie ma, lecz każdy świadomy pacjent musi wiedzieć, że i protezy, jakie są zaniedbane, krócej są w dobrym stanie, a choroby innych zębów mogą doprowadzić do konieczności dalszego protezowania. A efekt końcowy łatwo sobie wyobrazić: proteza ruchoma, typowa sztuczna szczęka bez blokad – w postaci implantów. W tej sytuacji trudno powiedzieć o pełnym komforcie.