Nikt nie chce być chorym, jednak niestety niekiedy zdarzyć może się taka sytuacja, że będziemy zobligowani ustawić się w kolejce do lekarza

przez | 8 lutego 2022
Każdy wie, jak trudno dostać się do specjalisty z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten, kto ma taką możliwość, ucieka więc do prywatnej służby zdrowia.
Nasza służba zdrowia jest okropna.

pacjenci

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejki do lekarzy bywają wieloletnie, a pacjentów niekulturalnie się traktuje.

Zerknij na opublikowany (http://www.psychologkrakowski.pl/) tekst, a z pewnością niesamowicie Cię zaciekawi, gdyż znajdziesz w tamtym miejscu istotne informacje odnoszące się do omawianego tematu.

Brak empatii można odczuć już często przy rejestracji, gdy rozmawia z nami niesympatyczna pani. Później, kiedy rozmawia z nami lekarz, który nawet nie ma zamiaru podnieść na nas wzroku i traktuje, jak następny numerek na liście. Odczłowieczenie wydaje się być zauważalne na każdym kroku. A przecież do osoby chorej powinno się podejść z wyjątkową uwagą oraz opiekuńczością. Skoro spotkało pacjenta nieszczęście trudnej choroby, to ludzie z NFZ, powinni podtrzymywać na duchu oraz pomagać, a nie dodatkowo rzucać kłody pod nogi. Z tego powodu większość ludzi, jeśli tylko mogą, ucieka do prywatnej służby zdrowia. Zazwyczaj taką możliwość zapewniają im firmy, które płacą za nich miesięczny abonament. Istotne przecież wydaje się być to, żeby pacjenci nie czekali zbyt długo na wizytę u lekarza i niezbędne badania. Aby ktoś pochylił się nad ich przypadkiem i podszedł do niego indywidualnie. Pocieszające jest, kiedy lekarz czy pielęgniarka pokażą choćby odrobinę zrozumienia oraz empatię. Najistotniejszy jest jednak szacunek.

Człowiek nie może czuć się gorszym, wyłącznie dlatego, że zachorował. Może się to przecież przytrafić każdemu. I niezależnie od powagi choroby, każdy pacjent musi czuć, że ma w personelu medycznym wsparcie.