Chirurgia – jedna specjalizacja, liczne specjalności, mnóstwo specjalistów

przez | 22 marca 2022
Chirurgia jest działem medycyny, którą wielu z nas kojarzy ze skomplikowanymi zabiegami. Słusznie, ponieważ faktycznie posługuje się ona leczeniem operacyjnym, zatem takim, w którym dochodzi do przerwania powłok ciała.

chirurgia
W obrębie tej dziedziny nauk medycznych mamy często do czynienia z bardzo wyspecjalizowanymi medykami – neurochirurg raczej nie podejmuje się operacji mięśnia sercowego, a lekarz dokonujący zabiegów laparoskopowych nie przeprowadza przeszczepu. Jednak nie procedura chirurgiczna musi wyrokować o życiu pacjenta. Niektóre zabiegi, takie jak wycinanie narośli czy wycięcie wrastającego paznokcia, poprawiają stan zdrowia, jednak przeważnie nie zależy od nich niczyje życie.

Nie da się ukryć, że chirurgia ma sporo rodzajów i specjalności. Przede wszystkim można ją podzielić na miękką (ogólną), która dotyczy tkanek miękkich (np. podczas usunięcia guza lub usuwania znamion) oraz twardą, która zajmuje się tkanką kostną. Chirurgia dzieli się jednak głębiej. Specjalności, takich jak neurochirurgia czy chirurgia urazowa jest bardzo wiele.

Zainteresowało Cię to zdanie? Jeśli tak, to z przyjemnością pragniemy Cię zawiadomić, że kolejny ciekawy fakt (https://physiomedica.pl/magnetoterapia/) oczekuje na Ciebie na dalszej stronie – zaczytuj się z przyjemnością.

Każda z nich jest podporządkowana innej specjalizacji. Z tego powodu, jeśli operacje chirurgiczne są planowane, chory musi być zakwalifikowany do operacji przez odpowiednich specjalistów.

Zaginieni w sieci

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
szkolenia

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Lista najbardziej znanych specjalności chirurgicznych jest dość długa. Chirurgia naczyniowa zajmuje się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, onkologiczna – nowotworami, urazowa, w której obszarze operowane są tkanki twarde. Torakochirurg zoperuje nas przy problemach z organami klatki piersiowej (oprócz serca, którym zajmie się kardiochirurg), a neurochirurg w operacjach systemu nerwowego. Nowe sposoby leczenia i nadzieje niosą ze sobą transplantologia i mikrochirurgia. Zupełnie odrębną dyscypliną jest chirurgia dziecięca.

Jest tak dlatego, że dziecko nie stanowi małej wersji dorosłego i operowanie młodego ciała wymaga przygotowania pediatrycznego i specjalnych umiejętności.
Powyższa lista może pomóc w wyborze właściwego dla swoich problemów specjalisty, ale nie musimy polegać na swojej wiedzy. Do właściwego chirurga pokieruje nas niewątpliwie nasz lekarz rodzinny.