O zaletach wynikających z noszenia soczewek kontaktowych

przez | 13 maja 2022
Łatwo zauważyć, że coraz więcej osób ma wady wzroku. Gdy w końcu wybierają się na wizytę u okulisty albo optyka, pozostaje im kupić okulary. Sporo osób po jakimś czasie zmienia je na soczewki kontaktowe.

kobieta

Autor: Lies Thru a Lens 
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż wydają się one wydawać na początku z początku dość niekomfortowe, mają mnóstwo plusów. Jakich?
małżeństwo

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, soczewki pozwalają, kiedy tego chcemy, w ukryciu wady wzroku. Poza tym nie trzeba pielęgnować ich tak uważnie, jak okularów. Okulary potrzebują ciągłego wycierania, a z biegiem czasu odkształcają się lub mogą się zarysować. Zużyte soczewki po prostu się wyrzuca. Tych jednodniowych oraz przeznaczonych do używania np. przez okres miesiąca, nie trzeba nawet czyścić. Właściwie wyrzuca się je i następnie bierze nową parę. Strata soczewek, ze względu na koszt wymiany, jest także sporo mniej bolesne, niż strata okularów.
Soczewki są czymś fantastycznym dla osób aktywnych. Biegi, taniec lub uprawianie jakiegokolwiek sportu, w którym mamy do czynienia z piłką, jest wręcz niebezpieczne, kiedy robi się to w okularach na nosie. Soczewki kontaktowe dają więcej swobody niż okulary. Dzięki temu nie trzeba ciągle uważać na okulary. Warto wspomnieć też o nieodzownych przy wielu dyscyplinach goglach albo np. przesłonie na oko niecelujące w sportach strzeleckich. Żadnej z tych rzeczy nie wkłada się na okulary, za to soczewki nie stanowią dla tych przyrządów żadnej przeszkody.
Zalet płynących z korzystania z soczewek kontaktowych jest o wiele więcej. W słonecznych miesiącach powinno się pamiętać o tym, że możemy na nie założyć zwyczajne okulary przeciwsłoneczne, a zimą – nie ma ryzyka zaparowania. Właściwie nigdy nie zaparują, czy to w niepogodę, czy przy porannej kawie. Nie ześlizgną się też nawet po mokrej twarzy.
Szczerze mówiąc, trudno wymienić całą listę ich zalet.

Dlatego warto się zastanowić, czy nie zakupić swojej pierwszej pary. Mają właściwie tylko kilka wad, wśród których jest taka, że trzeba w nich powstrzymywać łzy, bo płakanie w soczewkach może nastręczać problemów. Czy jest to jednak taka duża wada?