Czym zajmuje się okulista oraz jak może wyglądać pierwsza wizyta u takiego lekarza?

przez | 18 stycznia 2022
Okulista jest doktorem, który nie tylko pokazuje jak nosić kontaktowe soczewki oraz wystawia recepty na okulary.
Okulista również specjalizuje się leczeniem chorób oczu oraz diagnozowaniem ich, a także profilaktyką.

okulistyka Toruń

Autor: ime
Źródło: http://www.sxc.hu
dermatolog

Autor: PR Solution
Okulista to lekarz zarówno najmłodszych jak i dorosłych. Pierwszą konsultację u takiego lekarza odbyć powinny już 3 miesięczne maluchy.

Chcielibyśmy przekazać Ci nowy tekst na analogiczny temat. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba. Kliknij w link – w nim oczekuje na Ciebie ciekawe zagadnienie.

W czasie tej kontroli specjalista sprawdza ruchomość ocznych gałek u niemowlęcia, bada czy potomstwo nie zezuje. Ostrość wzroku mierzona jest u kilkuletnich dzieci, które zamiast czytania liter z tablicy, rozpoznają jedynie obrazki. Jako osoby pełnoletnie bardzo wielokrotnie zapominamy o wizytach u tego typu lekarza jak okulista oraz odwiedzamy go zazwyczaj tylko w takiej sytuacji, gdy zauważymy pogorszenie wzroku u siebie oraz otrzymać chcemy receptę na okulary. Należałoby jednak co jakiś czas odwiedzać okulistę zwłaszcza, jeśli siedzimy przed komputerem. Mieć świadomość tego należy, że dla przykładu jaskra nie daje żadnych symptomów oraz nie ma miejsca pogorszenie wzroku. Jeśli nie będzie wcześnie wykryta może powodować ślepotę. Jeżeli interesuje Cię okulistyka Toruń to miasto, w jakim odnajdziesz najlepszy gabinet okulistyczny.

Wizyta u okulisty potrzebna jest, jeżeli dokucza nam pogorszenie ostrości wzroku, częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania, podwójne widzenie i częste stany zapalne spojówek oraz powiek. Okulista może leczyć dolegliwości spojówek. Tak jak duża ilość innych specjalistów, okulista zaczyna badanie od wywiadu z pacjentem. Pyta o odczuwane przypadłości, ogólny stan zdrowia oraz zażywane lekarstwa. Później za pośrednictwem okulistycznych tablic jest badana ostrość wzroku pacjenta.

Okulista może także zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe oka i określa ustawienie oraz ruchomość źrenic oraz gałek ocznych, a także tęczówki oraz dna oka. W wypadku zastrzeżeń są zlecane przez okulistę dodatkowe badania.