Niedoczynność hormonu tarczycy to choroba wynikająca z zupełnego niedostatku hormonów tarczycy

przez | 5 marca 2022
Tarczyca to narząd, który położony jest tuż poniżej krtani. Dolega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które złączone są cieśnią tarczycy. Narząd tarczycy wytwarza hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, generalnie jest odpowiedzialny za przemianę materii i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do tworzenia i katabolizmu, czyli rozkładu białek. Poza tym wywierają one wpływ na rozkład tłuszczy . Dzięki rozkładowi tłuszczy dostarczane są kwasy tłuszczowe biorące udział w procesach przemiany materii i termogenezy. Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Czasami, może stać się tak, że ta regulacja zostanie zachwiana. Wówczas mówimy o nadczynności i niedoczynności tarczycy.

szczegołowe informacje

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Niedoczynność narządu tarczycy może być wywołana zaburzeniami tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz zaburzeniami przysadki i podwzgórza. Jakie są najczęściej spotykane podłoża niedoczynności tarczycy? Najczęstsze powody to zapalenie tarczycy, niedostateczna ilość jodu w organizmie, stosowanie pewnych środków leczniczych, stan po operacji wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może być również wrodzona. Dodatkowo może pojawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wtedy poziomy hormonów? Natężenie tyroksyny jest zmniejszone, poziom trójjodotyroniny może być dobry lub pomniejszony. Pozostałe obserwacje, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą skłaniać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Najczęstsze alarmujące

tarczyca

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

przejawy niedoczynności hormonu tarczycy to ospałość, spowolnienie i spadek tolerancji wysiłku – więcej informacji. Skóra pacjentów jest sucha, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci uskarżają się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz w badaniu nierzadko stwierdza tzw. obrzęk podskórny, wtedy dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Poza tym spowolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Leczenie niedoczynności hormonu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Dawka hormonów jest dobierana indywidualnie dla wszystkich pacjentów.

Jeżeli odnalezienie uzupełniających danych na prezentowany temat jest dla Ciebie bardzo istotne, to żeby je uzyskać prześledź witrynę, na jakiej je na pewno dostrzeżesz.

Choroby narządu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i respektować się do jego zaleceń, albowiem nieleczone choroby tarczycy mogą doprowadzić do bardzo poważnych sankcji i powikłań .