Co to jest ziołolecznictwo? Czy może ono zastąpić normalną lekarską kurację? Czy nie jest to groźne?

przez | 4 lutego 2022
Kiedy faktycznie uznano leczniczą moc ziół? Można się tylko domyślać, że zioła towarzyszyły człowiekowi od zawsze. Z leczniczych specyfik roślin otwarcie korzystali już starożytni, a sztuka lekarska ludowa od samych swych początków miała podłoże w ziołach.

zioła

Autor: OakleyOriginals
Źródło: www.flickr.com
Ziołolecznictwo jest bez wątpienia tą dyscypliną medycyny, jaka swą opowieścią może zdziwić. I choć dziś, w XXI wieku, możemy wykorzystywać z postępowych leków i osiągnięć teraźniejszej medycyny, dla wielu z nas podwaliną każdej rehabilitacji są recepty wykonane przez antyczne zielarki.

Zioła powróciły do łask, a przyrodnicza medycyna znów jest modna. Chętnie stosowane zarówno jako dodatki do zdrowej diety, jak i jako naturalne kosmetyki, zioła w dalszym ciągu zadziwiają swą elastycznością oraz okazją wszechstronnego zastosowania. Chętne przyjmowane w postaci herbatek bądź naparów, wchodzą także w zawartość suplementów diety oraz preparatów wspierających nasze zdrowie. Wywary oraz nalewki, pigułki i ziołowe tabletki – w takiej formie przyjmowane są zioła w XXI wieku. Używanie ziół to jakby sięganie do źródeł wiedzy, do czasów, gdy nie było żadnych, znanych w obecnej formie medykamentów, nie było koncernów farmaceutycznych, więc trzeba było sobie radzić. Niewątpliwie największą zaletą takiego zastosowania jest czysta naturalność, którą możemy osiągnąć stosując takie naturalne kuracje.

Czy sięganie po te naturalne leki jest zdrowe? W chwili, gdy zioła są ogromnym wsparciem dla profesjonalnej terapii, ale jej nie zastępują, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy ktoś zdaje się zaledwie i wyłącznie na zdrowotną moc ziół. Chociaż są one wyśmienitym farmaceutykiem, to wszak nie stale są w stanie zamienić najnowszą wiedzę z obrębu medycyny. Jedynie umiejętne złączenie teraźniejszej wiedzy i niezwykłej mocy leczniczych roślin może przynieść doskonałe rezultaty i korzyści dla naszego zdrowia. Nie zapominajmy więc o tym, jak bardzo istotne jest rozumne podejście do problemu.

Jeżeli omawiana w tym artykule tematyka jest dla Ciebie zajmująca, to ponadto zobacz też podobne warte przeczytania artykuły.

To świadczy, że zioła lub wielorakie suplementy są konieczne, czasami wręcz wskazane, lecz nic nie zastąpi prawdziwych leków. Nie powinniśmy o tym zapominać, gdyż poniektórych chorób nie da się zwalczyć tylko ziołolecznictwem.