Bywa czasami, że w trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do defektu, bólu kolana. Jest to dosyć częsta przypadłość. Szczególnie dotyczy sportowców albo osób okazjonalnie uprawiających sport.
Dotyczy to także sportowców.
Najczęściej na zerwanie więzadła narażone są osoby uprawiające koszykówkę, jazdę na nartach lub piłkę nożną. Jeśli dojdzie do całkowitego zerwania więzadła to nie jest ono w stanie się odbudować. Dla uzyskania całkowitej zręczności ruchowej zalecana jest odbudowa więzadła krzyżowego (Centrum Medyczne Artemed we Wrocławiu). Zabieg przeprowadza się w czasie od 6 tygodni do 4 miesięcy po pojawieniu się urazu. Przede wszystkim należy wyleczyć więzadła poboczne i torebkę stawową.
Na tym etapie korzystny jest stabilizator stawu kolanowego.
Jednak już po 2 tygodniach potrzebna jest rehabilitacja, która zapobiega przykurczom stawu i uwiądom mięśniowym. Niemożność wyprostu kolana może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji więzadła kolanowego. Po urazie kolana może pojawić się krwiak lub defekt łąkotki co należy wyleczyć przed zabiegiem.
Kliknij ten odnośnik i zobacz w treści (http://hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) zamieszczony w tamtym miejscu tekst. Są w nim dodatkowe materiały. One również podnoszą taką tematykę.
Żeby odzyskać zupełną sprawność nieodzowna jest też 6-9 miesięczna rehabilitacja, ale dużo wcześniej można spacerować. Przez pierwsze trzy miesiące należy nosić aparat stabilizujący. Czasami może dojść do drobnych powikłań, niemniej jednak w większej części schorzeń operacja i terapia przebiegają bez komplikacji.