mam acl, regeneracja więzadła krzyżowe

przez | 9 lipca 2021
Kolano jest złączem, które musi wytrzymywać ogromnie duże obciążenia oraz gwarantuje wykonywanie przeróżnych ruchów. Jego konstrukcja jest nadzwyczajna.

Bywa czasami, że w trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do defektu, bólu kolana. Jest to dosyć częsta przypadłość. Szczególnie dotyczy sportowców albo osób okazjonalnie uprawiających sport.

Więzadło krzyżowe (ACL) utrzymuje w miejscu staw kolanowy. Zerwanie więzadła charakteryzuje się niestabilnością stawu kolanowego. Nie u każdego może się to przejawiać uciążliwością, zwłaszcza osoby wiodące ostrożny tryb życia mogą tego nie uświadomić sobie. U blisko 10% osób z zerwanym ACL niedługo po kontuzji występuje samoistne odzyskanie zupełnej sprawności. Osoby te nawet nie wiedzą, że miały kontuzję.

Dotyczy to także sportowców.

Najczęściej na zerwanie więzadła narażone są osoby uprawiające koszykówkę, jazdę na nartach lub piłkę nożną. Jeśli dojdzie do całkowitego zerwania więzadła to nie jest ono w stanie się odbudować. Dla uzyskania całkowitej zręczności ruchowej zalecana jest odbudowa więzadła krzyżowego (Centrum Medyczne Artemed we Wrocławiu). Zabieg przeprowadza się w czasie od 6 tygodni do 4 miesięcy po pojawieniu się urazu. Przede wszystkim należy wyleczyć więzadła poboczne i torebkę stawową.

Na tym etapie korzystny jest stabilizator stawu kolanowego.

Jednak już po 2 tygodniach potrzebna jest rehabilitacja, która zapobiega przykurczom stawu i uwiądom mięśniowym. Niemożność wyprostu kolana może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji więzadła kolanowego. Po urazie kolana może pojawić się krwiak lub defekt łąkotki co należy wyleczyć przed zabiegiem.

Interwencja chirurgiczna konieczna jest u sportowców i osób czynnych fizycznie. Niemniej jednak zanim podejmie się decyzję o rekonstrukcji ACL trzeba oszacować wielkość urazu więzadła, stan funkcjonalny kolana, niestabilność kolana. Po zabiegu kolano usztywnia się, po 3-4 dniach można opuścić szpital.

Kliknij ten odnośnik i zobacz w treści (http://hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) zamieszczony w tamtym miejscu tekst. Są w nim dodatkowe materiały. One również podnoszą taką tematykę.

Żeby odzyskać zupełną sprawność nieodzowna jest też 6-9 miesięczna rehabilitacja, ale dużo wcześniej można spacerować. Przez pierwsze trzy miesiące należy nosić aparat stabilizujący. Czasami może dojść do drobnych powikłań, niemniej jednak w większej części schorzeń operacja i terapia przebiegają bez komplikacji.